Więźniowie KL Auschwitz pomimo wycieńczenia, próbowali stworzyć namiastki życia społecznego, w tym kulturalnego i sportowego. Choć sport nie był w obozie zjawiskiem powszechnym i ogólnodostępnym, a możliwość udziału w rywalizacji dotyczyła niewielkiej liczby więźniów, których kondycja pozwalała na związany z wysiłkiem fizycznym dodatkowy wydatek energetyczny, to w wielu powojennych relacjach poruszają ten temat, wskazując na istotną rolę sportu jako czynnika wspomagającego przetrwanie. Często wspominają również o pseudosporcie, – patologicznej formie sportu – czyli ćwiczeniach wykonywanych na rozkaz, które były przyczyną śmierci wielu z nich.

 

Tej tematyce została poświęcona WYSTAWA CZASOWA  prezentowana w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau od lipca 2021 do marca 2023 roku. Jak prezentowały się zgromadzone na wystawie treści oraz kilka słów o wystawie można znaleźć w przygotowanym  promocyjnym materiale filmowym. Na podstawie wystawy czasowej została przygotowana WYSTAWA OBJAZDOWA, którą można bezpłatnie wypożyczyć. Więcej informacji na stronie PAŃSTWOWEGO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU.

W CYKLU PODCASTÓW przygotowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zatytułowanych „O Auschwitz”, odcinek numer 11 jest poświęcony zagadnieniu sportu obozowego  Podcasty są dostępne na wielu  platformach, w tym na youtube. W sieci dostępne są również  filmy dokumentalne poruszające temat sportu i ukazujące losy niektórych sportowców – więźniów KL Auschwitz, a linki do niektórych z nich można znaleźć w zakładce MEDIA. 

Do najpopularniejszych dyscyplin należała piłka nożna i boks, ale uprawiano również zapasy, siatkówkę i koszykówkę, a nawet lekkoatletykę i sporty wodne: pływanie, piłkę wodną i skoki do wody. Dosyć popularne były również gry intelektualne jak brydż czy szachy, a kilka informacji o niektórych aspektach sportu, pseudosportu i deportowanych do obozu sportowcach  można znaleźć również na tej stronie.

PSEUDOSPORT
BOKS
PIŁKA NOŻNA